AFCON SCHEDULE

Group stage
Saturday January 13
Group A: Ivory Coast vs Guinea-Bissau – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (8pm)
Sunday January 14
Group A: Nigeria vs Equatorial Guinea – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (2pm)
Group B: Egypt vs Mozambique – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (5pm)
Group B: Ghana vs Cape Verde – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (8pm)
Monday January 15
Group C: Senegal vs The Gambia – Charles Konan Banny Stadium, Yamoussoukro (2pm)
Group C: Cameroon vs Guinea – Yamoussoukro (5pm)
Group D: Algeria vs Angola – Stade de la Paix, Bouake (8pm)
Tuesday January 16
Group D: Burkina Faso vs Mauritania – Bouake (2pm)
Group E: Tunisia vs Namibia – Amadou Gon Coulibaly Stadium, Korhogo (5pm)
Group E: Mali vs South Africa – Korhogo (8pm)
Wednesday January 17
Group F: Morocco vs Tanzania – Laurent Pokou Stadium, San Pedro (5pm)
Group F: DR Congo vs Zambia – San Pedro (8pm)
Thursday January 18
Group A: Equatorial Guinea vs Guinea-Bissau – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (2pm)
Group A: Ivory Coast vs Nigeria – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (5pm)
Group B: Egypt vs Ghana – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (8pm)
Friday January 19
Group B: Cape Verde vs Mozambique – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (2pm)
Group C: Senegal vs Cameroon – Yamoussoukro (5pm)
Group C: Guinea vs The Gambia – Yamoussoukro (8pm)
Saturday January 20
Group D: Algeria vs Burkina Faso – Bouake (2pm)
Group D: Mauritania vs Angola – Bouake (5pm)
Group E: Tunisia vs Mali – Korhogo (8pm)
Sunday January 21
Group F: Morocco vs DR Congo – San Pedro (2pm)
Group F: Zambia vs Tanzania – San Pedro (5pm)
Group E: South Africa vs Namibia – Korhogo (8pm)
Monday January 22
Group A: Equatorial Guinea vs Ivory Coast – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (5pm)
Group A: Guinea-Bissau vs Nigeria – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (5pm)
Group B: Cape Verde vs Egypt – Felix Houphouet-Boigny Stadium, Abidjan (8pm)
Group B: Mozambique vs Ghana – Alassane Ouattara Stadium, Abidjan (8pm)
Tuesday January 23
Group C: The Gambia vs Cameroon – Bouake (5pm)
Group C: Guinea vs Senegal – Yamoussoukro (5pm)
Group D: Angola vs Burkina Faso – Yamoussoukro (8pm)
Group D: Mauritania vs Algeria – Bouake (8pm)
Wednesday January 24
Group E: Namibia vs Mali – San Pedro (5pm)
Group E: South Africa vs Tunisia – Korhogo (5pm)
Group F: Tanzania vs DR Congo – Korhogo (8pm)
Group F: Zambia vs Morocco – San Pedro (8pm)

Leave a Comment